Biała księga podatników VAT

Od 1 stycznia 2020 weszły w życie nowe przepisy dotyczące przelewów dla przedsiębiorców zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Biała księga podatników VAT to prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową wykaz podatników VAT wraz z zarejestrowanymi numerami kont bankowych. Lista ta jest aktualizowana w dni robocze raz na dobę w godzinach 22:00 – 00:00.
Przelewy wynagrodzeń
Gdy jesteś podatnikiem VAT i wystawiasz nam fakturę VAT na kwotę zarobionego wynagrodzenia, w dniu, w którym będziemy realizować przelew, sprawdzimy Cię w białej księdze – możesz to zrobić sam, zaglądając tutaj.
Jeżeli na chwilę sprawdzenia nie będziesz zarejestrowany jako czynny podatnik VAT bądź faktura będzie wystawiona z innym numerem konta bankowego, niż jest zgłoszone w rejestrze KAS, to nie będziemy mogli zapłacić takiej faktury. Gdybyśmy to zrobili, nie moglibyśmy ująć jej jako nasz koszt oraz dodatkowo w ciągu 3 dni musieli byśmy poinformować o tym fakcie Twój Urząd Skarbowy. Zamiast tego powiadomimy Cię mailowo o tym fakcie i poprosimy o jak najszybsze zgłoszenie numeru konta do urzędu lub poprawienie go na fakturze zgodnie z aktualnym wpisem.
Ważne jest, że musisz się znajdować w białej księdze na dzień zlecenia przelewu a nie wystawienia faktury bądź daty sprzedaży. To może rodzić dodatkowe komplikacje w chwili, gdy wystawisz fakturę VAT, a w kolejnym dniu roboczym zawiesisz działalność – w naszej historii zdarzały się już takie przypadki.
Jak zgłosić numer konta?
Zgłoszenie następuje zależnie od formy rejestracji działalności:
- osoby wpisane w CEIDG podają swój numer konta na formularzu CEIDG-1 dołączając w razie potrzebny załącznik CEIDG-RB – po zgłoszeniu dane zostaną przekazane do właściwego Urzędu Skarbowego,
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą niepodlegające wpisowi do CEIDG muszą wypełnić formularz NIP-7,
- podmioty wpisane do KRS inforomują o numerach kont składając do swojego US formularz NIP-8,
- spółki cywilne informują US o numerach kont bankowych na formularzu NIP-2.
Jeżeli to możliwe to najszybciej można dokonać wpisu, wypełniając odpowiedni wniosek w formie elektronicznej i podpisując go podpisem kwalifikowanym lub ePUAP. W razie potrzeby skontaktuj się ze swoim księgowym i dopytaj o szczegóły. Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów:
„Zgłoszenia aktualizacyjne tj. NIP-2, NIP-7, NIP-8 lub przez wnioski CEIDG-1 są obsługiwane niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3. dni roboczych od dnia ich wpływu do urzędu skarbowego.”
Limit 15.000 zł
Tak – wiemy, że wiele źródeł podaje, że wymóg stosowania białej księgi podatników VAT dotyczy płatności powyżej 15tys. zł. Zapisy jednak są tak niejednoznaczne, że nie wiadomo czy:
- limit ten dotyczy wymogu płacenia przelewem za faktury powyżej tej kwoty,
- limit dotyczy pojedynczej faktury, czy sumy faktur wystawionych np. w danym miesiącu za wszystkie działania prowadzone w poprzednim okresie rozliczeniowym.
Prowadząc działalność gospodarczą, sam zdajesz sobie sprawę, że nie zawsze to, co nam wydaje się logiczne, tak samo zostanie zinterpretowane przez kontrolera skarbowego. Nie chcemy ryzykować stąd nasza decyzja o stosowaniu białej księgi dla wszystkich transakcji z naszymi wydawcami. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek aktualizowania swoich danych w rejestrach US. Dla Ciebie to tylko jedno uzupełnienie danych (o ile jeszcze nie są aktualne), a dla nas spokój ducha i możliwość bezstresowego prowadzenia i rozwijania LeadStar.
Aktualizacja 22.01.2020
Zdaniem fiskusa (i to jest obecnie oficjalne stanowisko) „jednorazowa wartość transakcji” oznacza całą wartość umowy (także zawartej na czas nieokreślony), a nie kwotę miesięcznego czynszu. W naszym przypadku zawieramy z Tobą właśnie umowę na czas nieokreślony, a wynagrodzenie, jakie Ci wypłacamy mniej lub bardziej regularnie, jest „czynszem”. Stąd podczas ew. kontroli Urząd Skarbowy będzie brał pod uwagę sumę wszystkich przelewów jakie zleciliśmy na Twoje konto w ciągu trwania naszej współpracy! A liczymy na to, że kwota ta przekroczy wielokrotnie limit 15.000 zł 🙂