Przychód z działań w Programie Partnerskim LeadStar.pl podlega, jak każdy przychód z dowolnego źródła, obowiązkowemu opodatkowaniu. Ze względu jednak na specyficzną formę takiego źródła gotówki, jakim jest „wynajem przestrzeni reklamowej”, masz aż dwie możliwe formy rozliczania się z fiskusem.

Rozliczenie na zasadach ogólnych (do końca 2022)

UWAGA: w związku z wejściem w życie zmian związanych z Polskim Ładem od 1 stycznia 2023 roku jedyną dopuszczalną formą opodatkowania najmu prywatnego (czyli między innymi wynajmu przestrzeni reklamowej) jest tylko i wyłącznie rozliczenie w formie ryczałtu ewidencjonowanego opisanego w kolejnej sekcji.

Wybór tej formy opodatkowania jest podobny do sposobu, w jaki Twoją pracę opodatkowuje państwo, gdy pracujesz na etacie. Od kwoty jaka wpłynie w danym miesiącu na Twoje konto, odejmujesz wszelkie koszty uzyskania. Są nimi wszystkie wydatki, które bezpośrednio wiążą się z utrzymaniem, prowadzeniem i eksploatacją powierzchni reklamowej. Może to być np. koszt wynajęcia serwera, opłacenia domeny lub firmy, która to za Ciebie ogarnia.

W powyższy sposób obliczony dochód jest podstawą do opodatkowania, którą musisz pomnożyć przez 12% stawki podatkowej (to stawka wprowadzona wraz z poprawką z lipca 2022 – poprzednio było to 17%). W przypadku, gdy w roku podatkowym suma dochodu przekroczy kwotę 120 000 zł (w poprzednich latach było to 85 528 zł), nadwyżka powinna uwzględniać 32% stawkę podatkową. Tak otrzymany podatek należny pomniejszasz o kwotę zaliczek na podatek dochodowy zapłaconych w poprzednich miesiącach oraz o należną kwotą wolną od podatku. Ważne jest, że podatki zaokrąglamy do pełnych złotych. Tak obliczoną kwotę podatku należy wpłacić na konto swojego Urzędu Skarbowego do 20 dnia kolejnego miesiąca.

Po zakończeniu roku dochody z Programu Partnerskiego należy rozliczyć w zeznaniu rocznym. Pomimo tego, że zapewne jesteś osobą fizyczną i zwykle rozliczasz się, korzystając z formularza PIT-37, w tym przypadku zamiast niego wypełniasz PIT-36. Jest on rozwinięciem PIT-37 – tak samo pozwala rozliczyć (samemu lub ze współmałżonkiem) dochody z umowy o pracę, działalności gospodarczej a, co najważniejsze dla Ciebie, można rozliczyć także dochody ze źródła „Najem lub dzierżawa”. To właśnie w dedykowanych do tego rodzaju przychodów polach podaje się odpowiednie dane. Formularz PIT-36 za rok 2022 składasz do US do dnia 2 maja 2023.

Rozliczenie w formie ryczałtu ewidencjonowanego

Ta forma opodatkowania jest najpopularniejsza, gdy zarabiasz z LeadStar regularnie i nie masz dużych kosztów uzyskania przychodu (ponieważ w przypadku ryczałtu nie możesz ich odpisać). Wynika to z faktu stosowania stałej stawki 8,5% liczonej od przychodu – czyli dokładnie od tej kwoty, która wpływa na Twoje konto z tytułu wynajęcia powierzchni reklamowej. Jeżeli przychód przekroczy w roku podatkowym kwotę 100 000 zł, do nadwyżki stosuje się stawkę 12,5%.

W ten sposób obliczony podatek należy wpłacić na konto Urzędu Skarbowego do 20 dnia kolejnego miesiąca wskazując jako tytuł przelewu formularz PPE. Pierwsza taka wpłata jest jednoznaczna z wyborem ryczałtu ewidencjonowanego jako formy rozliczenia przychodów z tego źródła.

Po zakończeniu roku jesteś zobowiązany[-ana] do złożenia zeznania rocznego w postaci formularza PIT-28. Jest to dodatkowy formularz roczny niezależny od innych – w szczególności PIT-37. Jeżeli uzyskujesz przychody także z innych źródeł (np. umowa o pracę) musisz złożyć do US dodatkowo formularz PIT-37, na którym nie wykazujesz już przychodu z wynajmu przestrzeni reklamowej. PIT-28 za rok 2022 składasz także do 2 maja 2023 (termin ten został zmieniony wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu).

Informacje końcowe

Pamiętaj, że:

  • od 2020 roku podatki (także zryczałtowany podatek dochodowy) płacisz na mikrorachunek, który wygenerujesz (jako osoba fizyczna) na podstawie swojego numeru PESEL na dedykowanej stronie Ministerstwa Finansów,
  • datą uzyskania przychodów nie jest data zlecenia przelewu w Panelu Partnera LeadStar tylko dzień, w którym środki rzeczywiście wpłyną na Twoje konto,
  • po zakończeniu miesiąca system automatycznie zleca wypłatę wszystkich środków pozostających na Twoim koncie, o ile przekraczają kwotę 1zł,
  • do wypłaty wynagrodzenia nie jest wystawiany żaden rachunek – minimalizujemy biurokrację – dowodem przychodu jest potwierdzenie przelewu przychodzącego w Twoim banku (więcej we wpisie „Osoba fizyczna a sprawa rachunków”),
  • LeadStar nie jest zobowiązany do przekazywania do Urzędu Skarbowego informacji o przychodach, jakie uzyskałeś[-aś] w toku współpracy z nami, ale może przekazać takie dane w wyniku trwającej kontroli podatkowej.

Warto nadmienić, że informacje o sposobie rozliczeń osób fizycznych znajdziesz także w naszym poradniku „PRZYCHODOWE ZAWIROWANIA, czyli jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z tytułu najmu powierzchni reklamowej w programie partnerskim LeadStar.pl”.

Uwaga!
Powyższy wpis nie ma znamion doradztwa podatkowego. W każdym przypadku warto zasięgnąć opinii księgowego, doradcy finansowego, przynależnego Urzędu Skarbowego lub zadzwonić do Krajowej Informacji Skarbowej w celu uzyskania bieżących informacji. AJA Media sp. z o.o, będąca właścicielem marki LeadStar, nie odpowiada za następstwa błędnych decyzji, działań lub zaniechań czytelników.

Aktualizacja 5.01.2021: wpis został uzupełniony o daty rozliczeń rocznych za rok 2020.

Aktualizacja 23.11.2021: wpis został uzupełniony o daty rozliczeń rocznych za rok 2021.

Aktualizacja 15.09.2022: wpis został poprawiony o zmienione limity i stawkę podatku dochodowego, dla osób rozliczających się na skali podatkowej, oraz uzupełniony o daty rozliczeń rocznych za rok 2022.


Artur Szkarłat

Co tu dużo pisać. Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i budowaniu systemów afiliacyjnych oraz partnerskich. Uwielbiam automatyzować i usprawniać narzędzia tak, żeby jak najlepiej służyły swoim użytkownikom w myśl zasady "system dla człowieka a nie człowiek dla systemu". Prywatnie sklejam amatorsko modele, lubię VR i dobrą muzykę.